Kategorie
Szczepionki

Szczepić czy nie?

Choroby zakaźne zawsze stanowiły duże zagrożenie dla ludzi. Wprowadzenie szczepień ochronnych stało się jedną z najbardziej skutecznych metod medycyny zapobiegawczej. Szczepienie polega na wprowadzeniu do organizmu człowieka substancji zawierającej antygen (osłabiony drobnoustrój lub jego fragment). Ma na celu pobudzenie układu immunologicznego do wytworzenia swoistej odporności przeciwko chorobie. Zabezpiecza to przed zakażeniem lub powoduje, że jeśli […]

Kategorie
Szczepionki

Obrona przed chorobami

Szczepienie na żółtaczkę typu A: wirusowe zapalenie wątroby typu A rozprzestrzenia się tam, gdzie nie są spełnione podstawowe warunki sanitarne, dlatego nazywane jest chorobą brudnych rąk. Można rozważyć podanie szczepionki dziecku, jeśli chodzi ono do żłobka lub przedszkola, ale przede wszystkim warto od najmłodszych lat uczyć je podstawowych zasad higieny, np. mycia rąk po skorzystaniu […]

Kategorie
Szczepionki

Lęk dziecka przed szczepieniem

W jaki sposób łagodzić ból i stres dziecka związany ze szczepieniem?

Kategorie
Szczepionki

Odczyn i powikłania po szczepieniu

Odczyn lub powikłania po szczepieniu to wbrew pozorom nie to samo. Powikłania poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko, a odczyny częściej. Zastrzyk po­budza układ immunologiczny do walki, a efektem ubocznym może być odczyn poszczepienny : zaczerwienienie, ból lub obrzęk w miejscu ukłucia, nie­wysoka gorączka, wysypka, gor­szy apetyt.

Kategorie
Szczepionki

Przeciwskazania do szczepienia

Zanim lekarz zdecyduje o poda­niu szczepionki, musi dokładnie zbadać dziecko. Jeśli malec źle się czuje, ma wysoką gorącz­kę lub silnie osłabiony układ immunologiczny, nie może zostać zaszczepiony.

Kategorie
Szczepionki

Kalendarz szczepień

W kalendarzu szczepień, oprócz „obowiązkowych” (czyli takich, które powinno dostać każde dziecko w ściśle określonym wieku), są także „zalecane”. Takiego rozgraniczenia nie na­leży traktować jak podziału na szczepionki pierwszej i drugiej kategorii. Szczepienia zalecane nie są ani gorsze, ani mniej ważne od obowiązkowych.

Kategorie
Szczepionki

Bezpieczne szczepionki

Rodzice często obawiają się, że wraz z zastrzykiem dziecko dostaje miliony zarazków i że szczepienia są potężnym obciążeniem dla małego organizmu. A prze­cież maluch codziennie jest „bombardowany” milionami zarazków : są na poręczy w autobusie, na klamkach drzwi, monetach, wirują w powietrzu, unoszą się w kla­sie.

Kategorie
Szczepionki

Skuteczność szczepionek

Co pe­wien czas pojawiają się opinie o bezużyteczności czy nawet szkodliwości szczepień. Potrafią zasiać zamęt w głowach rodzi­ców, którzy pragną dobra dziec­ka, a nie są w stanie ocenić wia­rygodności przedstawianych opinii.