Rak okrężnicy i odbytnicy

Ze wszystkich nowotworów  przewodu pokarmowego najczęstszy jest rak okrężnicy  i odbytnicy

Kluczowe objawy:

  • krew w stolcu
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • ból brzucha
  • utrata wagi

Badania przesiewowe pomagają wykryć  raka jelita grubego we wczesnym badaniu. Jednak wiele osób nie korzysta z możliwości, jaką stwarzają te testy. Jeśli rak jelita grubego rozprzestrzenił się  do innych narządów  lub węzłów chłonnych, odsetek przeżyć się zmniejsza.

Kto jest zagrożony?
Podobnie jak w przypadku innych nowotworów  przewodu pokarmowego, ważna rolę w rozwoju tej choroby odgrywają czynniki genetyczne i styl życia .
Osoby z zespołem wrodzonego  niepolipowatego  raka jelita grubego  zapadają na ten nowotwór  najczęściej po ukończeniu 40 lat, natomiast u pacjentów  z niedziedzicznymi postaciami tego raka średni wiek zachorowania to 65 lat.

Polipy najczęściej pojawiają się już u nastolatków, jeśli nie rozpozna się tego zespołu i nie usunie się operacyjnie jelita grubego , to z jednego lub kilku takich polipów rozwinie się rak, najczęściej jeszcze przed ukończeniem 40 roku życia.

Polipy jelita grubego . Niemal wszystkie przypadki raka okrężnicy lub odbytnicy rozpoczynają się od zmian w śluzówce  jelita. Zmiany te mają postać nienowotworowych polipów. Nie wszystkie polipy  nabierają cech nowotworowych, ale niemal wszystkie przypadki  raka zaczynają się rozwijać w polipach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz