Kategorie
Objawy

Objaw Erba

Objaw Erba jest to symptom, który występuje w tężyczce. Objaw Erba polega na większej pobudliwości nerwów ruchowych, przykładowo nerwu twarzowego na prąd galwaniczny.

Kategorie
Objawy

Objaw Durozieza

Objaw Durozieza jest to jeden z symptomów niedomykalności zastawki aorty. Lekarz osłuchuje lekko uciskając stetoskopem, tętnicę udową – objaw Durozieza jest dodatni jeżeli słyszalny jest specyficzny podwójny szmer Durozieza, czyli szmer skurczowy i szmer rozkurczowy.

Kategorie
Objawy

Objaw Dupuytrena

Objaw Dupuytrena jest to specyficzny objaw dla torbieli korzeniowej zębopochodnej. Postępujący zanik kości szczęki albo żuchwy sprawia, że robi się ona cienka i ugina się podczas badania palpacyjnego, czyli świadczy objawie „chrzęstu pergaminowego”.

Kategorie
Objawy

Objaw Duchenne’a

Objaw Duchenne’a jest następstwem objawu Trendelenburga. Podczas sytuacji, które wywołują objaw Trendelenburga zachowanie równowagi wymaga kompensacyjnego przemieszczenia segmentów ciała tak, żeby środek ciężkości padał na płaszczyznę podparcia. Wyrazem tego jest pochylenie tułowia w kierunku nogi podporowej, które jest określane dodatnim objawem Duchenne’a. Obustronne pojawienie się objawu Trendelenburga i objawu Duchenne’a wywołuje tzw. kaczkowaty chód.

Kategorie
Objawy

Objaw Derbolowsky’ego

Objaw Derbolowsky’ego jest to zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego i zaburzenie ruchu miednicy pomiędzy kością krzyżową, a kością biodrową. Pacjent leży tyłem, a osoba badająca obejmuje dalsze końce podudzi, kciukami wyczuwa kostki przyśrodkowe i na podstawie ułożenia kciuka określa wysokość oraz rotację kostek przyśrodkowych. Następnie pacjent przybiera pozycję siedzącą, podpierając się kończynami górnymi podczas podnoszenia. O objawie […]

Kategorie
Objawy

Objaw Dennie-Morgana

Objaw Dennie-Morgana to objaw z dziedziny dermatologii, jest on specyficzny dla atopowego zapalenia skóry. Objaw Dennie-Morgana polega na utworzeniu się fałdu skórnego poniżej brzegu dolnej powieki.

Kategorie
Objawy

Objaw Dalrymple’a

Objaw Dalrymple’a to patologiczny symptom, który pojawia się podczas choroby Gravesa-Basedowa. Objaw Dalrymple’a polega na zbyt dużym rozszerzeniu szpary ocznej, co jest efektem nasilonego skurczu mięśni Müllera i wzmożonego napięcia układu współczulnego uniesienia górnej powieki. Objaw Dalrymple’a przypomina nieco wytrzeszcz, ale przeważnie nie współistnieje z nim. Widoczne są różnice w wyglądzie chorych osób : w […]

Kategorie
Objawy

Objaw Cullena

Objaw Cullena to symptom ostrego zapalenia trzustki, który objawia się obecnością sino-brunatnych plam w pobliżu pępka, które są ogniskami martwicy podskórnej tkanki tłuszczowej. Objaw Cullena pojawia się bardzo rzadko, a jeśli już wystąpi jego rokowania nie są dobre.

Kategorie
Objawy

Objaw Cruveilhiera

Objaw Cruveilhiera jest to rzadko występujący objaw, wtórny do symptomu Głowy Meduzy podczas nadciśnienia wrotnego. W objawie Cruveilhiera stwierdzony jest szmer przepływającej krwi w widocznych żyłach krążenia obocznego, co potwierdza nasilenie zmian. Rokowania w tym przypadku są złe.

Kategorie
Objawy

Objaw Courvoisiera

Objaw Courvoisiera to symptom, który jest specyficzny dla nowotworu w zaawansowanym stadium okolicy trzustkowo-dwunastniczej, przeważnie jest to rak głowy trzustki albo rak przewodów żółciowych, który ma związek z zablokowaniem dróg żółciowych przez guz. Objaw Courvoisiera wyróżnia się powiększonym, wyczuwalnym przez powłoki brzuszne, pęcherzem żółciowym, a także pojawieniem się żółtaczki.