Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest infekcją  nerki, która może mieć formę ostrą (krótkotrwałą) lub przewlekłą (długotrwałą). Ostre odmiedniczkowe zapalenie jest zazwyczaj powikłaniem zapalenia pęcherza i wywołują je bakteria żyjące  w jelicie grubym np. E. coli (pałeczka okrężnicy).
Ostra postać choroby częściej występuje u kobiet, co ma związek  z długością cewki moczowej. Jest ona dużo krótsza niż u mężczyzn, więc bakterie mają łatwiejszy dostęp do pęcherza, skąd przemieszczają się do nerek.

Bakterie mogą być też wprowadzone do cewki moczowej moczowej kobiety podczas stosunków seksualnych. W ciąży zmiany hormonalne powodują rozluźnienie  włókien mięśniowych w ścianie dróg  moczowych , co również ułatwia  bakteriom wędrówkę  w kierunku nerek.

Przewlekłe  odmiedniczkowe zapalenie nerek zwykle rozwija się  w następstwie  zablokowania przepływu i zalegania moczu. Jego przyczyna najczęściej jest nieszczelność  zwieracza zamykającego ujście  moczowodu do pęcherza , co powoduje, że mocz cofa się  z pęcherza do moczowodu.

Jest to wada wrodzona  określana jako refluks  pęcherzowo-moczowodowy. Refluks także stwierdza się także w przebiegu  chorób neurologicznych, np. u dzieci z rozszczepem kręgosłupa  i u dorosłych   z porażeniem  mięśni dolnej  połowy ciała.

W tych schorzeniach następuje  porażenie mięśni pęcherza . W śród innych typowych przyczyn  przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek wymienia się kamicę nerkową , guz w pęcherzu moczowym i powiększenie  gruczołu krokowego.

U osób dorosłych objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek obejmują:

  • gorączkę i złe samopoczucie
  • dreszcze
  • nagły ból w plecach i po bokach ciała,w okolicy pasa, czasem w dolnej części brzucha
  • pieczenie, szczypanie i ból przy oddawaniu moczu
  • mętny lub krwisty mocz

U niemowląt i małych dzieci objawem może być tylko bladość, wymioty, gorączka, i niewystarczające przybieranie na wadze. Czasami choroba przebiega bezobjawowo.

U dzieci i kobiet ciężarnych jej wykrycie następuje podczas rutynowego badania  kontrolnego.
Odmiedniczkowe zapalenie  nerek leczy się  antybiotykami, które w większości przypadków , prowadza do wyzdrowienia w ciągu 14 dni. Należy wtedy dużo opić, stosować środki przeciwbólowe i leżeć w łóżku. Po zakończeniu kuracji lekarz zleci ponowne wykonanie badań moczu, aby wykluczyć istnienie jakichkolwiek bakterii.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie  nerek może  prowadzić do powikłań  np. zakażenia krwi (Posocznica). Szczególna uwagę należy zwrócić na  przypadki  ostrego odmiedniczkowego zapalenia  nerek u osób starszych, u których choroba często przechodzi w postać przewlekłą. Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie  nerek może trwać  przez lata , prowadząc do nadciśnienia , a nieleczone – do niewydolności nerek i śmierci

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz