Kategorie
Nadciśnienie

Leki na nadciśnienie

Leczenie nadciśnienia, nawet trwające do końca życia, jest bezpieczne dla chorego, pod warunkiem, że stosuje się on do wskazań lekarza. W Polsce zarejestrowanych jest kilkadziesiąt leków na nadciśnienie, które dzielą się na kilka typów, zależnie od sposobu lub miejsca ich działania w organizmie człowieka.

  • Leki moczopędne (inna nazwa to diuretyki) usuwają z organizmu nadmiar sodu, a wraz z nim wodę. Obniżenie ciśnienia wynika więc ze zmniejszenia objętości płynów, przede wszystkim objętości krwi krążącej w układzie sercowo-naczyniowym.
  • Beta-blokery zmniejszają obciążenie serca i jego zapotrzebowanie na tlen. Obniżają ciśnienie tętnicze zwalniając czynność serca i rozszerzając naczynia obwodowe. Najpopularniejsze beta-blokery to: Acebutolol, Atenolol, Bisoprolol, Karwedilol, Metoprolol, Propranolol.
  • Inhibitory konwertazy angiotensyny zmniejszają stężenie krążącej angiotensyny II, substancji, która najsilniej kurczy naczynia i podnosi ciśnienie tętnicze. Leki te zmniejszają stężenie angiotensyny II, powodując obniżenie ciśnienia. Stosowanie ich chroni serce, nerki i ściany naczyń krwionośnych przed uszkodzeniem. Jeśli więc oprócz nadciśnienia chory ma cukrzycę lub przebył zawał serca – prawie na pewno otrzyma lek z tej grupy. Do najczęściej stosowanych należą: Kaptopril, Enalapril, Perindopril, Chinapril, Ramipril, Trandolapril oraz Moeksipril.
  • Leki blokujące kanały wapniowe hamują napływ wapnia do komórek mięśniowych serca i tętnic. Serce kurczy się słabiej, a tętnice ulegają rozszerzeniu i ciśnienie tętnicze obniża się. Niektóre leki z grupy antagonistów wapnia (Werapamil i Diltiazem) dodatkowo zwalniają rytm serca i dzięki temu ich stosowanie przynosi dodatkowe korzyści. Obecnie w leczeniu nadciśnienia zaleca się stosowanie antagonistów wapnia o długim działaniu. Obniżają one ciśnienie łagodnie i długotrwałe. Przykłady antagonistów wapnia to: Nitrendypina, Amlodypina, Lacidipina oraz Diltiazem i Werapamil.
  • Alfa-blokery oprócz obniżenia ciśnienia leki te obniżają poi trójglicerydów we krwi, co zmniejsza ryzyko zawału serca. U mężczyzn mających problem z prostatą alfa-blokery usprawniają przepływ moczu. Przykłady alfa-blokerów: krótkodziałająca Prazosyna oraz leki długodziałające: Doksazosyna, Terazosyna.
  • Leki blokujące receptory angiotensyny II to najnowszy typ leków. Należą do nich: Losarían, Walsartan, Telmisartan, Irbesartan, Eprosartan.
  • Leki bezpośrednio rozszerzające naczynia, tak zwane wazodylatatory to silnie działające leki, które najczęściej wykorzystuje się do obniżenia ciśnienia tętniczego w trudnych przypadkach, gdy inne leki okazały się nieskuteczne. Należą do nich: Hydralazyna i Minoksydil.
  • Leki działające na centralny układ nerwowy działają bezpośrednio na ośrodki regulacji ciśnienia znajdujące się w mózgu. Hamują wysyłanie sygnałów powodujących skurcz naczyń i przyspieszenie rytmu serca. Przykłady takich leków to: Rezerpina, Guanetydyna, Klonidyna, Metyldopa.

Dodaj komentarz