Kategorie
Grypa

Kaszel

Kaszel jest jednym z podstawowych odruchów obronnych organizmu. To uporczywa, ale na szczęście łatwa do zwalczenia dolegliwość. Nasze ciało zawsze ostrzega nas, gdy dzieje się coś niedobrego. Musimy tylko nauczyć się odpowiednio go słuchać i reagować już na pierwsze sygnały. Jednymi z podstawowych oznak, że zostaliśmy zainfekowani są stan podgorączkowy, ból gardła i kaszel. W większości przypadków jest on na szczęście niegroźny. Pamiętajmy jednak, że może być oznaką innych, poważniejszych chorób. Dlatego nie powinniśmy go bagatelizować.

Rodzaje kaszlu

Istnieje kilka rodzajów kaszlu. Każdy z nich atakuje nas z innych przyczyn. Mokry pojawia się w końcowej fazie przeziębienia, czasami po zapaleniu oskrzeli i płuc. Spastyczny, czyli kurczowy, jest charakterystyczny dla grypowego zapalenia tchawicy i oskrzeli oraz dla zapalenia płuc. Może także występować przy astmie. Z kolei świszczący, oprócz tego że również może świadczyć o astmie, to zazwyczaj towarzyszy zapaleniu krtani. Szczekający pojawia się przy dziecięcych chorobach zakaźnych: szkarlatynie oraz wirusowym zapaleniu krtani i tchawicy. Poranny – może sygnalizować zmiany chorobowe w oskrzelach i płucach. Czasem też może świadczyć o obecności niewielkiego ciała obcego w drogach oddechowych. Najczęstszy jest jednak kaszel suchy, określany także mianem nieproduktywnego. Wymaga leczenia lekami wykrztuśnymi oraz wspomaganymi domowymi inhalacjami. Pamiętajmy, by nie stosować ich tuż przed pójściem spać. Na noc lekarz powinien zapisać specyfiki hamujące odruch kasłania, np. preparaty zawierające kodeinę albo deksometorfan. Warto je przyjmować, bo nic tak dobrze nie wpływa na poprawę zdrowia, jak spokojny, regenerujący sen.

Jak go leczyć?

Przewlekły kaszel (trwający dłużej niż 8 tygodni) powoduje zmiany w układzie oddechowym i może wywołać nie tylko chrypkę czy zmęczenie mięśni oddechowych, ale może być również przyczyną bezsenności. Co zaskakujące, wywołać go mogą oprócz alergii, również czynniki psychogenne (kaszel na tle nerwowym). Zawsze jednak kasłanie wymaga konsultacji lekarskiej po to, by wykluczyć poważniejsze schorzenia. Długo utrzymujący się stan jest też podstawowym objawem astmy oskrzelowej – przewlekłej, zapalnej choroby o podłożu alergicznym. Najczęstszymi alergenami  są roztocza kurzu domowego, niektóre pokarmy (np. laktoza), sierść zwierząt, pióra ptaków domowych, pyłki traw i drzew.

Syrop twoim przyjacielem?

Właśnie ze względu na alergie powinniśmy bardzo ostrożnie korzystać z uzdrawiających właściwości miodu. Działa on co prawda wzmacniająco i przeciwgorączkowo, a nawet obniża ciśnienie krwi, trzeba jednak pamiętać, że jest silnym alergenem i może być niebezpieczny zwłaszcza u dzieci. Rodzice nastolatków powinni za to zwracać uwagę, czy ich dzieci nie nadużywają syropów zawierających dekstrometofran.
To bardzo niebezpieczny środek o działaniu pobudzającym. Jego częste zażywanie może być wstępem do poważnego uzależnienia od silniejszych substancji. Pamiętajmy też, że nasz osłabiony organizm potrzebuje zwiększonej ilości płynów. Dwa litry niegazowej wody to w trakcie choroby absolutne minimum.

Wsparcie dla gardła

Tak często jak to konieczne, udrożniajmy także nos (np. solą fizjologiczną w sprayu), bo oddychanie ustami dodatkowo wysusza śluzówkę i prowokuje kasłanie. Nasz organizm na wiele sposobów daje nam znać, gdy dzieje się z nim coś niedobrego. W końcu to właśnie on wie, co jest dla nas najlepsze. Słuchajmy go więc w każdym momencie naszego życia. Gdy mamy ochotę na jabłko, zjedzmy je. A gdy czujemy drapanie w gardle i zaczynamy kasłać, wzmocnijmy organizm zdrową, dobrą przekąską lub zestawem witamin i minerałów. Dodatkowo ciepły szalik i wełniane skarpety być może pomogą nam uniknąć nieprzyjemnego zaziębienia czy grypy.

Czy wiesz, że…

  • Nieprzytomny człowiek nie kaszle. Często pierwszym objawem powracającej świadomości jest właśnie kaszel.
  • Najprostszym sposobem nawilżania powietrza jest rozkładanie mokrych ręczników na rozgrzanych kaloryferach.
  • Zawarty w syropie cukier może przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Dlatego po każdym zażyciu, myj zęby.
  • Badania dowodzę, ze jeden ze składników czekolady, teobrominina, pomaga w łagodzeniu uporczywego kaszlu.

Dodaj komentarz