Kategorie
Grypa

Grypa żołądkowa

Ostry wirusowy nieżyt żołądka i jelit jest określany jako grypa żołądkowa. Jest to choroba, z którą miał styczność w zasadzie każdy. Chociaż najczęściej grypa żołądkowa nie ma poważnych powikłań, to choroba jest bardzo nieprzyjemna i uciążliwa. Najczęstszym objawem jest biegunka, która może utrzymywać się nawet kilka dni, a dodatkowo towarzyszą jej również wymioty. Choroba ta więc na jakiś czas wyłącza człowieka z pracy i ogólnie z normalnego życia. Dla małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku może być niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Rozwój grypy żołądkowej

Przyczyną choroby są wirusy, a zazwyczaj rotawirus. Zakażenie przenosi się drogą feralno-oralną czyli poprzez skażone ręce, naczynia, przedmioty, wodę, pokarm oraz drogą kropelkową, czyli przez drogi oddechowe. Do infekcji dochodzi naprawdę łatwo, szczególnie że jest to możliwe także od osoby, u której objawy jeszcze się nie pojawiły lub właśnie ustąpiły. Jeśli ktoś w rodzinie zachoruje to prawdopodobnie prędzej czy później zachorują również pozostali domownicy.
Szczyt zachorowań przypada na sezon jesienno-zimowy. Rotawirusowe zapalenie żołądka i jelit może mieć różny przebieg: od prawie bezobjawowego przez łagodny do nawet bardzo ostrej biegunki, nasilonych wymiotów i wysokiej gorączki. Mogą występować bóle brzucha i osłabienie organizmu i zakażenie dróg oddechowych.

Jak się wyleczyć?

Nie ma specjalnego leczenia w przypadku zakażenia rotawirusem, przeważnie leczenie jest niepotrzebne. Najważniejsze aby uzupełniać płyny i elektrolity, które chory traci w czasie wymiotów i biegunki. Dzieci jednak czasami ciężko zmusić do picia wody. W takim przypadku należy nawadniać dziecko czymś co lubi, byleby dużo piło, jednak niewskazane są napoje gazowane i klarowne soki, mogące nasilić biegunkę. W razie gorączki można zastosować środki przeciwgorączkowe. W przebiegu biegunki przez pierwsze cztery godziny należy skoncentrować się jedynie na intensywnym nawadnianiu, a następnie można powrócić do standardowego jedzenia. Nie wymaga się zmiany diety na lekkostrawną, ponieważ normalna dieta wspomaga regeneracje chorego jelita. Jeśli jednak chory nie ma apetytu nie należy wmuszać w siebie dużych ilości jedzenia. Nie poleca się stosowania leków przeciwbiegunkowych, ponieważ przy infekcjach bakteryjnych mogą ukrywać objawy choroby i opóźnić wydalanie toksyn z organizmu. Węgiel lekarski, stosowany często przy biegunkach również nie jest zalecany, gdyż większość biegunek ma charakter wirusowy i wiązanie toksyn nie jest potrzebne. Można stosować niektóre sprawdzone probiotyki, które mogą skracać czas trwania biegunki i pomagać odbudować florę bakteryjną jelita. Choroba zwykle ustępuje sama po kilku dniach i nie pozostawia żadnych poważnych następstw.
Konsultacja lekarska jest niezbędna tylko w szczególnych przypadkach, gdy np. pojawi się wysoka gorączka lub krew w stolcu, ponieważ może to świadczyć o tym, że choroba ma podłoże bakteryjne, a nie wirusowe i wymaga leczenia.

Jak chronić dziecko przed chorobą?

Zakażenie rotawirusem u dzieci może być poważniejsze niż u dorosłych. Jest to najczęstsza forma zakażenia przewodu pokarmowego u dzieci między 6 miesiącem a 2 rokiem życia i w tym okresie ma też najcięższy przebieg. Źródłem zakażenia są często chorzy członkowie rodziny, dobrze jest wówczas odizolować dziecko od zakażonego rodzica na kilka dni lub jeśli to nie jest możliwe starać się dokładniej niż zwykle przestrzegać zasad higieny, tak aby nie doszło do zakażenia. Dzieci często zarażają się też w żłobku lub przedszkolu, gdzie przebywają w dużych grupach z innymi dziećmi. Kiedy dowiemy się, że w przedszkolu panuje epidemia choroby lepiej aby dziecko pozostało jakiś czas w domu. Jeśli nasze dziecko jest chore i nie chce pić zupełnie nic, jest słabe, a biegunka i wymioty są nasilone należy natychmiast zgłosić się do szpitala! Odwodnienie jest bardzo poważne i może prowadzić nawet do śmierci!

Dodaj komentarz