Wysoki poziom cholesterolu wiąże się z poważnymi zaburzeniami zdrowia, takimi jak choroby serca, dusznica bolesna i udary. Choroba wieńcowa serca powodowana jest przez zwężenie tętnic (arteriosklerozę), które dostarczają krew do serca. Złoża tłuszczów, takich jak cholesterol i zbędne produkty przemiany materii, odkładają się wewnątrz tętnicy. Takie skupiska (złogi) ograniczają przepływ krwi przez tętnice.
Jeśli masz objawy arteriosklerozy (miażdżycy), możesz także mieć wysoki poziom cholesterolu. Do objawów należą dusznica bolesna (ból w klatce piersiowej spowodowany ograniczeniem dopływu krwi do serca), ból nóg (wynikający ze zwężenia tętnic dostarczających krew do kończyn dolnych) oraz zakrzepy krwi w tętnicach, które transportują krew do serca (zakrzepica tętnicy wieńcowej). Zakrzepy krwi mogą prowadzić do niewydolności serca.
Grube żółte plamki (żółtaki, kępki żółte) wokół oczu lub w innych miejscach na skórze powodowane są przez złogi cholesterolu. Często można je zauważyć u ludzi z dziedzicznym wysokim poziomem cholesterolu (gdy u członków rodziny stwierdzono wcześniej wysoki poziom tej substancji).
Nadmiar cholesterolu osadza się w tętnicach w postaci płytki miażdżycowej. Tętnice twardnieją na skutek tworzenia złogów powstałych z odkładania się tłuszczów. Złogi przybierają postać blaszek, coraz to grubszych, położonych od wewnętrznej strony zajętej tętnicy. Tętnica stopniowo zatyka się, zmniejsza się przepływ krwi. Tamuje ona dopływ krwi do mięśnia sercowego, co powoduje niedotlenienie serca i może prowadzić nawet do zawału serca. Całkowite zatkanie tętnic, powoduje śmierć części mięśnia sercowego. Blaszki miażdżycowe umiejscawiają się najchętniej w zgięciach tętnic. Proces tworzenia blaszki miażdżycowej zaczyna się bardzo wcześnie. Twierdzi się, że od 20 roku życia. Miażdżyca zaczyna się w tedy, gdy organizm przestaje rosnąć. Najlepszą ochroną przed miażdżycą jest zmiana diety.
Im szybciej nauczymy się zdrowo odżywiać, tym większa szansa uniknięcia miażdżycy. W codziennych posiłkach ograniczmy ilość tłuszczów nasyconych, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi. Jedzmy produkty bogate w błonnik i witaminy. Bardzo skutecznym sposobem obniżenia poziomu cholesterolu LDL jest regularne spożywanie steroli . LDL w postaci utlenionej osadza się na ścianach tętnic, budując płytkę miażdżycową. W miejsce inwazji organizm wysyła komórki obronne, które mają usunąć cholesterol. Pęcznieją one jednak od nadmiaru LDL i są unieruchamiane, tworząc przeładowane tłuszczem pokarmowym komórki piankowate W ten sposób powstaje miękka blaszka, która z czasem ulega zwapnieniu, stając się twarda jak kamień. Powstaje zapora tamująca przepływ krwi, co może prowadzić nawet do zawału serca czy udaru mózgu. Częsta konsekwencja miażdżycy u mężczyzn jest impotencja. Dla zdrowia więc warto zrobić w swoim menu mała rewolucję.
Przyczyny powstania arteriosklerozy (miażdżycy):
- palenie papierosów;
- podwyższony poziom tłuszczów we krwi (zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych, nasyconych z dużą ilością cholesterolu);
- zwiększone ciśnienie krwi;
- obciążenie rodzinne (martwica, zawał u osób spokrewnionych);
- otyłość;
- wysoka krzepliwość krwi;
- cukrzyca.
Symptomy miażdżycy:
Symptomy miażdżycy objawiają się dopiero w jej zaawansowanych stadiach, gdy naczynie jest na tyle uszkodzone, że dochodzi do krytycznego zwężenia aż do zamknięcia jego prześwitu
- nagle bóle w rejonie niedokrwionego narządu, najczęściej serca
- dolegliwości wysiłkowe, które ustępują w stanie spoczynku