Kategorie
Cholestrol

Miażdżyca

miażdżycca

Wysoki poziom cholesterolu wiąże się z poważnymi zaburzeniami zdrowia,  takimi jak choroby serca, dusznica bolesna i udary. Choroba wieńcowa serca powodowana jest przez zwężenie tętnic (arteriosklerozę), które dostarczają krew do serca. Złoża  tłuszczów,  takich  jak cholesterol  i zbędne produkty przemiany materii, odkładają się wewnątrz  tętnicy. Takie skupiska (złogi) ograniczają przepływ krwi przez tętnice.

Jeśli masz objawy arteriosklerozy (miażdżycy), możesz także mieć wysoki poziom cholesterolu. Do  objawów  należą  dusznica  bolesna  (ból  w  klatce  piersiowej  spowodowany ograniczeniem  dopływu  krwi  do  serca),  ból  nóg  (wynikający  ze  zwężenia  tętnic dostarczających  krew do  kończyn dolnych) oraz  zakrzepy  krwi w  tętnicach,  które transportują  krew  do  serca  (zakrzepica  tętnicy  wieńcowej).  Zakrzepy  krwi  mogą prowadzić do niewydolności serca.

Grube  żółte  plamki  (żółtaki,  kępki  żółte)  wokół  oczu  lub  w  innych miejscach na skórze  powodowane  są  przez  złogi  cholesterolu.  Często  można  je  zauważyć  u ludzi  z  dziedzicznym  wysokim  poziomem  cholesterolu  (gdy  u  członków  rodziny stwierdzono wcześniej wysoki poziom tej substancji).

Nadmiar cholesterolu osadza się w tętnicach w postaci płytki miażdżycowej. Tętnice twardnieją na skutek tworzenia złogów powstałych z odkładania się tłuszczów. Złogi przybierają postać blaszek, coraz to grubszych, położonych od wewnętrznej strony zajętej tętnicy. Tętnica stopniowo zatyka się, zmniejsza się przepływ krwi. Tamuje ona dopływ krwi do mięśnia sercowego, co  powoduje niedotlenienie serca i może prowadzić nawet do zawału serca.  Całkowite zatkanie tętnic, powoduje śmierć części mięśnia sercowego. Blaszki miażdżycowe umiejscawiają się najchętniej w zgięciach tętnic. Proces tworzenia blaszki miażdżycowej zaczyna się bardzo wcześnie. Twierdzi się, że od 20 roku życia. Miażdżyca zaczyna się w tedy, gdy organizm przestaje rosnąć. Najlepszą ochroną przed miażdżycą jest zmiana diety.

miażdżycaIm szybciej nauczymy się zdrowo odżywiać, tym większa szansa uniknięcia miażdżycy. W codziennych posiłkach ograniczmy ilość tłuszczów nasyconych, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi. Jedzmy produkty bogate w błonnik i witaminy. Bardzo skutecznym sposobem  obniżenia poziomu cholesterolu LDL jest regularne spożywanie steroli . LDL w postaci utlenionej osadza się na ścianach tętnic, budując płytkę miażdżycową. W miejsce inwazji organizm wysyła komórki obronne, które mają usunąć cholesterol. Pęcznieją one jednak od nadmiaru LDL i są unieruchamiane, tworząc przeładowane tłuszczem pokarmowym komórki piankowate W ten sposób powstaje miękka blaszka, która z czasem ulega zwapnieniu, stając się twarda jak kamień. Powstaje zapora tamująca przepływ krwi, co może prowadzić nawet do zawału serca czy udaru mózgu. Częsta konsekwencja miażdżycy u mężczyzn jest impotencja. Dla zdrowia więc warto zrobić w swoim menu mała rewolucję.


Przyczyny powstania arteriosklerozy (miażdżycy):

  • palenie papierosów;
  • podwyższony poziom tłuszczów we krwi (zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych, nasyconych z dużą ilością cholesterolu);
  • zwiększone ciśnienie krwi;
  • obciążenie rodzinne (martwica, zawał u osób spokrewnionych);
  • otyłość;
  • wysoka krzepliwość krwi;
  • cukrzyca.

Symptomy miażdżycy:

Symptomy miażdżycy objawiają się dopiero w jej zaawansowanych stadiach, gdy naczynie jest na tyle uszkodzone, że dochodzi do krytycznego zwężenia aż do zamknięcia jego prześwitu

  • nagle bóle w rejonie niedokrwionego narządu, najczęściej serca
  • dolegliwości wysiłkowe, które ustępują w stanie spoczynku

Dodaj komentarz