Zapalenie wątroby

Stan zapalny wątroby powodujący uszkodzenie komórek miąższu wątrobowego (część z nich może ulec nieodwracalnym zmianom, czyli obumrzeć).

Miąższ wątrobowy ulega  zapaleniu  obrzękowi (obrzmienie miąższu wątroby). Zmienione zapalnie komórki  tracą swoją  czynnościowa sprawność. Obrzęk komórkowy sprawia, że uciśnięte kanaliki żółciowe ulegają zwężeniu.

Utrudnia to lub uniemożliwia  odpływ żółci do pęcherzyka żółciowego i dalej, przez przewód żółciowy wspólny do dwunastnicy. Dochodzi do żółtaczki. Ponieważ żółć nie dostaje się do światła  jelita, stolce tracą  brunatne zabarwienie (stolce gliniaste, barwy białoszarawej).

Jednocześnie zmienia się barwa moczu z żółtej na ciemnobrunatną, gdyż barwniki żółciowe (bilirubina) wydzielane są wyłącznie przez nerki. Niepowikłane zapalenie wątroby wygasa zwykle  po upływie kilku tygodni.

  • Najważniejsze objawy:

-mniej lub bardziej wyraźna żółtaczka
-mocz zmienia barwę na ciemnobrunatną
– stolec odbarwia się

  • Często pacjent niedomaga  na kilka tygodni wcześniej, zanim wystąpią wcześniej wymienione objawy, czując ogólne rozbicie, osłabienie, brak apetytu, bóle mięśniowo-stawowe (objawy grypowe), niechęć  do spożywania jaj  i tłuszczu. Mogą wystąpić u niego stany podgorączkowe. Czynniki wywołujące stany zapalne  wątroby to  głównie wirusy. Stłuszczenie wątroby spowodowane  przez alkohol może przebiegać  z podobnymi objawami. Istnieją dwie główne  odmiany wirusowego zapalenia  wątroby:

– zapalenie wątroby typu A występuje częściej. W większości przypadków  przebiega łagodnie. Chorują na nie głównie dzieci i ludzie młodzi. Do zakażenia dochodzi droga pokarmową
-zapalenie wątroby typu B występuje rzadziej. Przebieg jej jest bardziej zróżnicowany, ale ogólnie rzecz biorąc cięższy niż typu A. Choroba szerzy się przez krew (wstrzyknięcia domięśniowe, dożylne, przetaczania zakażonej wirusem krwi, mikrourazy błon śluzowych, np. w czasie stosunku płciowego z zakażonym partnerem). Przeciwciała skierowane przeciwko  wirusowi Hepatitis B pojawiają się dopiero po okresie  inkubacji. Występują one  do końca życia  u osoby, która przebyła zakażenie tym wirusem.

Zapobieganie

Spożywanie czystej żywności  i przegotowanej wody zmniejsza ryzyko zachorowania. Wstrzyknięcia wykonywać  wyłącznie za pomocą  jednorazowych strzykawek. Unikać stosunków płciowych z osobami, które przebyły hepatitis B.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz