Zakrzepica żylna

Zakrzepica żylna dotyka  żył położonych  w głębi. Polega głównie na zaburzeniu krzepliwości połączonym  z zastojem krwi. Jest groźna , do tego przebiega  niepostrzeżenie, jako utajona. niebezpieczeństwo zatoru jest duże. W późniejszym stadium choroba  powoduje obrzmienie  kończyny dolnej. Zakrzepica żylna  może powstać  z wielu różnych przyczyn:

  • operacja wymagająca długiego leżenia  w łóżku , kiedy nie funkcjonuje  pompa mięśniowa łydek
  • osłabienie (niewydolność) serca , które nie jest w stanie dostatecznie  wydajnie pompować  krwi z kończyn dolnych
  • zagęszczenie krwi (podwyższona lepkość), spotykane często po operacji czy dłuższym okresie leżenia w łóżku
  • nienaturalne rozszerzenie żył, spowodowane najczęściej  preparatami  narkozowymi czy długim leżeniem. Już po ośmiu godzinach spoczynku w pozycji horyzontalnej następuje  wyraźne spowolnienie  przepływu krwi (do 40%). W niektórych punktach  krwiobiegu może dojść nawet  do kompletnego zastoju, w szczególności  przy zastawkach i workowatych zatokach przy zejściu się dwóch żył.

Zakrzepica żylna powoduje początkowo  nikłe dolegliwości lub nie wywołuje żadnych. Jest czynnikiem  sprawczym  groźnego późnego   stadium żyalkowatości, chronicznej niewydolności żył.

Oznaki kliniczne, jakie można zaobserwować w przebiegu  zakrzepicy żylnej są następujące:

  • przekrwienie żylne
  • obrzęk
  • sine zabarwienie chorej nogi
  • wrażliwość łydki na ucisk, gdy zaatakowana jest  noga, odczuwa się czasem jak przeciążenia mięśni – ta dolegliwość występuje przy zakrzepicy głębokich żył  jednostronnie, w przeciwieństwie do normalnego bólu mięśni z przemęczenia, dotykającego zwykle oby łydek. Zakrzepica występuje zwykle po operacjach, w okresie ciąży, połogu, przy zawale serca, niewydolności nerek, zranieniach i oparzeniach. Choroba może się tez pojawiać  po wielkim wysiłku fizycznym, do którego człowiek nie jest przyzwyczajony. Chory powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz