Włosy

Nawet najbardziej skuteczne kosmetyki nie sprawią, że włosy nabiorą blasku, przestaną się łamać a paznokcie rozdwajać i pękać, jeśli wpierw nie dostarczymy organizmowi wraz z pożywieniem niezbędnych mu składników odżywczych i budulcowych.

Skóra jest bowiem żywą tkanką. Posiada  właściwości regeneracyjne. Jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, możemy za pomocą odpowiednio dobranych preparatów oraz właśnie diety, doprowadzić do poprawy jej wyglądu.

Z kolei włosy i paznokcie, z uwagi, iż zbudowane są z martwych komórek, tej zdolności nie wykazują – jeśli chcemy cieszyć się ładnym wyglądem, zadbać musimy o to, by wyrastały zdrowe.

Aby cieszyć się pięknym wyglądem włosów, należy zadbać aby nasza codzienna dieta dostarczała wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach.

Jadłospis musi być  urozmaicony. Nie może zabraknąć w nim świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa, kaszy, nabiału, chudego mięsa czy ryb. Decydując się na wykluczenie którejkolwiek z grup produktów, musimy liczyć się z tym, że odbije się to na naszym wyglądzie.

Należy również pamiętać aby dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości płynów. Woda wypełniając komórki organizmu warunkuje prawidłowe napięcie skóry i jej jędrność. Jednocześnie wspomaga usuwanie z organizmu toksyn, które zalegając w nim przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry, która staje się matowa. Podobnie reagują włosy, zaś paznokcie staja się bardziej łamliwe. Pamiętać należy więc o wypijaniu co najmniej 1, 5 litra płynów dziennie.

Witaminy i minerały pełnią w organizmie rolę regulacyjną. Odpowiadają za zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej. Należy w diecie szczególnie uwzględnić witaminę A, E, witaminy z grupy B. Istotne są również są pierwiastki takie jak cynk, żelazo, selen, wapń czy magnez.

Należy pamiętać, aby w diecie znalazły się również kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6

Wprowadzając zmiany w diecie pamiętać musimy, iż zamierzone efekty nie będą natychmiastowe, zaś pierwszych oznak poprawy stanu włosów i paznokci winniśmy szukać u ich nasady. Pamiętając, że paznokieć rośnie około 6 miesięcy, zaś włosy przyrastają w tempie około 1 cm na miesiąc, jedynie długofalowe stosowanie diety przyczyni się do widocznej poprawy ich stanu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz