Rak pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
Rak pęcherzyka żółciowego występuje rzadko. Najczęściej dosięga kobiet po 60-70 roku życia , z kamicą pęcherzyka żółciowego jest 4-5 razy większe u osób z kamicą tego narządu. Z nieznanych przyczyn ryzyko to, jak się wydaje, jest tym większe, im większe są złogi. Około 80% nowotworów pęcherzyka żółciowego to gruczolaki.
Ponieważ wczesny rak tego narządu powoduje nieznaczne objawy, rzadko udaje się wykryć chorobę w tak wczesnym stadium, aby możliwe było wyleczenie. Kiedy pojawią się już objawy, zwykle wynikają z naciekania nowotworu i zamykania sąsiednich struktur, takich jak drogi żółciowe, powodujących żółtaczkę.
Rak dróg żółciowych może rozwinąć się w ich odcinku zlokalizowanym wewnątrz wątroby lub poza nią . Znanym czynnikiem ryzyka tego nowotworu jest włókniejące zapalenie dróg żółciowych, czy choroba zapalna, obejmująca drogi żółciowe i towarzyszące niekiedy wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego.
Jak sobie radzić
- Prowadzić zdrowy tryb życia
– nie palić papierosów
– zrezygnować z picia alkoholu lub ograniczyć
– być aktywnym fizycznie
– spać tyle ile trzeba
– rozładować stres
- Dieta, czynnik bardzo istotny, powinna być urozmaicona , bez produktów zawierających syntetyczne związki chemiczne. Kilka skromnych posiłków dziennie – t na pewno zdrowiej niz dwa obfite
- Ograniczyć należy tłuszcze, białko zwierzęce, cukier, słodycze, potrawy z mąki pszennej
- Korzystna jest dieta bogata w błonnik ( jarzyny, ziemniaki, ryż i gruboziarniste pieczywo).
- Pojawiające się dolegliwości i zmiany w ustroju, w tym również zmiany ogólnej sprawności, trzeba właściwie oceniać
- Sprawa najważniejsza to wczesne rozpoznanie raka i rozpoczęcie leczenia.