Kategorie
P

Płodność

Podczas cyklu miesiączkowego  komórka jajowa  uwalniana jest z jajnika  kobiety około  14 dni przed rozpoczęciem następnego miesiączkowania . Proces ten nazywany jest owulacją. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona , ulegnie rozpadowi  i zostanie usunięta z organizmu, podczas kolejnej miesiączki. Jeżeli jednak plemnik zapłodni jajo , komórka zacznie się dzielić , powstanie zarodek.

Zapłodnione jajo dzieli się wielokrotnie  podczas wędrówki jajowodem  i trafia do macicy około 5 dnia po zapłodnieniu. Jajo znane na tym etapie blastocystą  – zagnieżdża się w gąbczastej ścianie  macicy, gdzie przez kolejne podziały następuje szybki jego rozwój. Powstają warstwy komórek, które dadzą początek różnym częściom ciała dziecka , jak kości czy narządy wewnętrzne: teraz zapłodniona komórka  otrzymuje miano zarodka.

W tym samym czasie w procesie implantacji zaczyna tworzyć się łożysko, narząd odpowiedzialny za  dostarczenie zarodkowi  pożywienia , łączący go z krwiobiegiem matki za pomocą  pępowiny.

Płyn owodniowy, który otacza i chroni  płód podczas ciąży, wypełnia przestrzeń  worka owodniowego przez błonę zwaną owodnią. Po tygodniu od zapłodnienia zarodek  osiąga długość milimetra . Na tym etapie kobieta jest w trzecim tygodniu ciąży.

Około 15% par ma kłopoty z poczęciem, a statystyki te ciągle rosną . Oznacza to, że w Polsce problem dotyczy miliona par w wieku prokreacyjnym.

Problemy z płodnością u mężczyzn

Uważa się, że około  30% mężczyzn ma obniżona płodność, a co najmniej jedna na 50 jest całkowicie bezpłodny. Najsilniej na spadek plemników  działąją zmiany  środowiskowe, takie jak  zanieczyszczenia przemysłowe, czy gromadzenie się pestycydów w wodzie i powietrzu. Nawet niewielki wzrost temp. ciała może przeszkodzić w produkcji plemników.

Radzi się ograniczyć spożycie alkoholu, rzucenie palenia oraz noszenia luźnej bielizny i spodni. niepłodność męska może być efektem  przebytych chorób: wnętrostwa, świnki, cukrzycy, zakażeń układu moczowo-płciowego czy operacji przepukliny pachwinowej.

Problemy z płodnością u kobiet

Układ rozrodczy kobiety jest podatny na zakażeni a spowodowane chorobami przekazywanymi droga płciowa . Wiele z nich może przebiegać bezobjawowo i w rezultacie pogorszyć jej płodność.

W zespole policystycznych jajników  zaburzenia hormonalne mogą uniemożliwić owulację. Kobieta mająca bardzo bolesne miesiączki i doświadczająca ból podczas stosunku może cierpieć na endometriozy. W każdym z tych przypadków powinna skontaktować się z lekarzem. Każda kobieta, która przeszła przez jakiekolwiek poważne zakażenia  narządów rodnych, pęknięcie wyrostka robaczkowego lub poronienie, może mieć kłopoty z jajowodami lub macicą.

Zaburzenia hormonalne

Hormony progesteron, estrogeny, prolaktyna, hormon luteinizujący  oraz hormon folikulotropowy grają istotna rolę w  w cyklu reprodukcyjnym kobiety. Zbyt niski lub wysoki poziom  któregokolwiek z nich może uniemożliwić zapłodnienie . Zaburzenie poziomu  hormonów , może np. dać objawy owulacji bez  uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Jeśli mija mniej niż 10 dni  pomiędzy owulacja a miesiączką , kobieta nie zajdzie w ciążę.

Dodaj komentarz