Pęcherz moczowy

Pęcherz moczowym jest pustym, workowatym narzędziem  mięśniowym, który magazynuje mocz. W pęcherzu nie zachodzi żaden istotny  proces fizjologiczny wpływający na zawartość  płynów w organizmie i stężenie elektrolitówl. Pęcherz jest usytuowany za kością łonową, pod jama  miednicy.

Pęcherz moczowy jest bardzo elastyczny i może pomieścić ponad 500 ml płynów. Jego rozmiar i  kształt  zależą od stopnia   wypełnienia moczem.

Pusty pęcherz  przybiera kształt piramidy  skierowanej wierzchołkiem  do dołu i do przodu, w kierunku kości łonowej. Wypełniony ma kształt jajowaty i uwypukla się  za przednią ścianą brzucha, gdzie może być wyczuwalny podczas badania.

Szyję pęcherza, przechodząca dalej w  cewkę  moczową , podtrzymuje  pętla mięśniowa utworzona przez  mięśnie  przepony miedniczej. U mężczyzn szyja pęcherza jest dodatkowo pobierana przez gruczoł krokowy, który owija się bezpośrednio pod pęcherzem w okół cewki moczowej.

U kobiet pęcherz moczowy  jest luźno przymocowany do macicy i górnej części pochwy, lecz jest bardziej ruchomy niż u mężczyzn – z tej przyczyny kobiety są bardziej narażone na  wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Zagrożenia pęcherza moczowego

  • Istnieje  wiele chorób pęcherza, z których najczęstszą jest zapalenie pęcherza moczowego. Większość kobiet choruje  na nie przynajmniej raz w życiu. Zapalenie objawia się częstym niekiedy bolesnym oddawaniem moczu.
  • Innym schorzeniem jest nietrzymanie moczu. Jego przyczyną może być osłabienie  mechanizmu zastawki utrzymującego szyjkę pęcherza  zamkniętą
  • Czasami na błonie śluzowej pęcherza pojawia się narośl. Może on mieć charakter  łagodny lub  być złośliwym nowotworem pęcherza. Nowotwory pęcherza nie zawsze dają  objawy: niekiedy manifestują się jednak pojawieniem się krwi w moczu i nawracającymi zakażeniami.  Nowotwory pęcherza  blokują  cewkę moczową, powodując  trudności w oddawaniu moczu, albo moczowodów i miedniczki nerkowej określane jako wodonercze.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz