Łuszczyca

Często spotykane, niezakaźne , przebiegające  rzutami i wykazujące skłonności do nawrotów schorzenia  skóry. Zmiany skórne są to suche , łuskowato odgraniczone , białawo srebrne , lekko uniesione, łuszczące się wykwity różnej wielkości

Zmiany mogą ograniczać się do drobnych plam w okolicy łokciowej, owłosionej skóry głowy, pośladków  lub okolicy pępkowej, mogą też być rozsiane i obejmować  całe ciało.

Czynniki wywołujące  lub sprzyjające  łuszczycy:

-oparzenia słoneczne
-ostre infekcje
-miejscowe urazy skóry
stany emocjonalne: złość, stres, zmartwienia i troski.

Zmiany łuszczycowe  zlokalizowane są zazwyczaj  na paznokciach palców  dłoni i stóp. Jeśli proces chorobowy obejmuje stawy, mogą one ulec znacznej deformacji, przypominającej zmiany reumatyczne. Badania krwi u osób chorych na łuszczycę  nie wykazują takich odchyleń  od stanu prawidłowego, jakie występują  w reumatycznych schorzeniach stawów.

Przyczyna łuszczycy nie jest znana. Zwraca uwagę dziedziczne występowanie zmian.
Łuszczyca jest choroba nieuleczalną. Towarzyszy ona choremu przez całe życie. Charakteryzuje je zmienny  co do nasilenia przebieg.

Łuki ostrożne usuwać używając ciepłej wody. Zmienione części skóry zmiękczać odpowiednimi kremami. Zwykle dochodzi pod ich wpływem   do dzielenia łusek i odsłaniania się wtedy  zróżnicowania skóry. Do umycia głowy używać szamponów siarkowych oraz zawierających smołę. węglową, aptekarz doradzi.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz