Kategorie
K

Kamica żółciowa

Skład chemiczny żółci może ulec niekorzystnej zmianie , co prowadzi do uformowania się kamieni żółciowych, czyli stanu, który znany jest w medycynie  jako kamica żółciowa.

Najczęstsza zmiana  składu chemicznego  jest wzrost poziomu cholesterolu, naturalne obecnego w żółci. dochodzi w tedy do  zaburzenia równowagi między poziomem cholesterolu i soli żółciowych, co skutkuje powstaniem kryształków cholesterolu, które zbijają się w kamienie żółciowe mają 1-24 mm średnicy.

Czasem występują pojedynczo, a czasami są bardzo liczne, może ich naraz powstać  nawet ponad  20. Kamicę często  wykrywa się przypadkowo, podczas badania ultrasonograficznego, rentgenowskiego, albo w badaniu selekcyjnym, ponieważ tylko 30% osób ma objawy chorobowe.

Jeżeli kamienie żółciowe przedostaną się do przewodu żółciowego, który odchodzi do pęcherzyka żółciowego. Powtarzające się zapalenia powodują  uszkodzenie  pęcherzyka . Jego ściana staje się gruba i pomarszczona, pęcherzyk przestaje pełnić swoje funkcje.

Kto jest zagrożony?
Kamica pęcherzyka żółciowego występuje u około 20% kobiet i 10% mężczyzn. Najbardziej zagrożone rozwojem choroby są kobiety rasy białej, otyłe, płodne, po 40 roku życia. Do kamicy żółciowej predysponuje również skłonność dziedziczna, a także podwyższony poziom cholesterolu we krwi.

Objawy kamicy żółciowej:

Wiele osób przez lata nie wie, że ma kamienie żółciowe.

  • ból w nadbrzuszu po prawej stronie żeber, który pojawia się kilka godzin po posiłku i utrzymuje około godziny. Mogą  mu towarzyszyć nudności i wymioty. Napady bólowe  powtarzają się lub  ustępują  innym objawom
  • wzdęcia, odbijania
  • w ostrym zapaleniu pęcherza  żółciowego – silny ból, zwłaszcza podczas wdechu, połączony z gorączką, nudnościami, wymiotami

Przyczyny kamicy żółciowej

Około 80% kamienie żółciowych zbudowanych jest z kryształów cholesterolu. Inne czarne lub brązowe, zwane barwnikowymi, składają się z wapnia  i bilirubiny – produktu rozkładu krwinek czerwonych. Powstawanie tego typu kamieni  żółciowych ma związek z marskością wątroby i niektórymi typami anemii. Można mieć jednocześnie oba typy kamieni żółciowych: cholesterolowe  i barwnikowe.

Rozpoznanie kamicy żółciowej

  • kamienie żółciowe składają się z wapnia (widać na zdjęciach rentgenowskich)
  • kamienie, które nie są zbudowane z wapnia , wykrywa się w badaniu  ultrasonograficznym lub podczas cholescytografii. Cholescytografia polega na  wykonaniu zdjęć rentgenowskich po połknięciu przez pacjenta kontrastu (związek jodu), który  następnie gromadzi się w pęcherzyku, dzięki czemu kamienie stają się widoczne na zdjęciu
  • znacznie podwyższona  liczba białych krwinek w składzie morfologicznym krwi wskazuje na ostre zapalenie pęcherza żółciowego.

Dodaj komentarz