Choroba wrzodowa

Za przyczyny choroby wrzodowej uważano zbyt duży stres i zbyt ostre jedzenie. Jeszcze nie tak dawno panowało przekonanie, że wrzód żołądka jest wynikiem stylu życia. Lekarze wiedzą, ze większość  przypadków owrzodzeń jest wynikiem  zakażenia bakteryjnego lub leków, a nie stresu czy diety

Otwarte owrzodzenie

Jest kilka rodzajów owrzodzeń . Jeden z nich to owrzodzenie spowodowane uciskiem (odleżyna), które może się pojawić na plecach  lub pośladkach osoby zbyt długo leżącej  w jednej pozycji. Inne to owrzodzenie zastoinowe, które rozwija się w okolicy  kostki z powodu  spowolnienia przepływu krwi.

Najczęstszym rodzajem  owrzodzenia – i najczęściej  kojarzonym z tym terminem jest wrzód trawienny. Wrzód taki powstaje na śluzówce  pokrywającej  wewnętrzną ścianę  żołądka lub  jelita cienkiego.. W zależności od umiejscowienia mówimy  o owrzodzeniu żołądka lub dwunastnicy. Wrzody dwunastnicy występują częściej.

Pozostawiony bez leczenia wrzód trawienny może prowadzić do krwawienia , może tez powodować podziurawienie ścian żołądka  lub jelita cienkiego, co stwarza poważne zagrożenie zapaleniem lub  zakażeniem otrzewnej.
Najczęstszym objawem choroby wrzodowej jest  tępy ból w górnej części  brzucha, między pępkiem a mostkiem. Ból ten spowodowany oddziaływaniem kwasu żołądkowego na otwarte owrzodzenie, może trwać kilka minut albo kilka godzin.

Dolegliwości często nasilają się kiedy żołądek jest pusty i dlatego ból narasta  nocą. Jedzenie zobojętnia kwas żołądkowy. Inne objawy obejmują wymioty krwią, która może być jasnoczerwona  lub przypominać fusów po kawie, lub też obecność  ciemnej krwi zawartej w stolcu. Wrzody trawienne mogą  również  powodować ból w środkowej części  pleców.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz